Историјат удружења (УЗР) Ниш Досадашњи председници удружења Руководство удружења Делегати скупштине Управни одбор Надзорни одбор Етички одбор Организациони одбор Суд части Научно стручни одбор Подружнице Председници друштва у УЗР Ниш Председници секција у УЗР Ниш
Вести Програм едукација Како постати члан Важни документи

ЗАТВАРАЊЕ II Симпозијума главних и одговорних медицинских сестара и здравствених техничара НАУЗР Србије

ажурирано 25.03.2015. год.

Председник НАУЗР Србије Небојша Вацић

ЗАКЉУЧЦИ СА II СИМПОЗИЈУМА ГЛАВНИХ И ОДГОВОРНИХ СЕСТАРА ОДРЖАНОГ У БРЗЕЋУ ОД 19-22 МАРТА 2015.ГОДИНЕ

На Симпозијуму главних и одговорних сестара у организацији Националне асоцијације удружења здравствених радника Србије учествовало је 176 главних и одговорних сестара из 36 градова Србије са великим бројем предавања, радионица и округлих столова као и 4 лекара предавача, што чини укупан број учесника - 180.

Сипозијум је отворио Председник Националне асоцијације удружења здравствених радника Републике Србије Небојша Вацић.
Тема II Симпозијума била је „Здравствени радници у борби против масовних заразних болести“

Пленум на тему : „Евиденција, прикупљање и праћење заразних болести“ одржао је проф.др сци мед Зоран Милошевић, професор Медицинског факултета у Нишу.
После дуге расправе донети су закључци са  II  Симпозијума главних и одговорнх сестара и здравствених техничара Србије одржаног 21.03.2015.године изведени су следећи закључци:

  1. Поновити упутство које је ИЗЈЗ Милан Јовановић Батут упутио за епидемију ебола инфекцијом.
    Информисаност присутних учесника који се налазе на руководећим местима у здравственим установама Србије  је недовољна. Укузала се потреба за едукацијом  свих здравствених радника као и доступност информација прослеђених од надлежних интитуција. а не само руководећег кадра или менаџмента здравствених установа.
  2. Указано је на значајну миграцију медицинских сестара и техничара ка земљама у окружењу.
    Информације које смо добили од руководећих сестара из свих делова Србије указују на проблем у скоријој будућности. Како услед миграције долази до смањег броја медицинских сестар издравствених техничара неопходно је оформити у свим установама службу за здравствену негугде би се организација здравствене неге усмерила ка оргаизацоним јединицама где је повећан број пацијената. 
  3. Да би се боље организовала служба здравствене неге и самим тим подигли ниво здравствене заштите у здравственом систему републике Србије неопходно је под хитно именовати медицинску сестру на челу тима за здравствену негу при Министарству здравља Републике Србије. Наиме кроз дискусију на  Симпозијуму главних и одговорних сестара Републике Србије препознали смо велки број проблема:
    а) Недовољна комуникација, односно потпуни недостатак сарадње између Министарства здравља и  Коморе медицинскихсестара И здравствених техничар Србије.
    б) Избор главних сестара- техничара здравствених установа Србије се врши по привилегованом образцу у зависности постављења директора здравствене установе.
    в) Избор главних сестра које немају одговарајућу стручну спрему.
    г) Подела послова по сручној спреми ради боље организације и реализације здравствене неге.
    д) Непостоји делокруг рада медицинских сестара и техничара као ни стандарди здравствене неге.

Начин за превазилажење постојећих проблема је да се именује саветник или помоћник министра здравља за здравствену негу који би био на челу тима за здравствену негу чији би  чланови били  предложени од стране министарства и стручних асоцијација.

Симпозијум је затворен у недељу 22.03.2015 у 11 сати, са оценом 100% учесника од 1-5, са чистом петицом!



Подружнице